Picasso artykuły
Welcome at » Zapotrzebowanie na psychologa

Zapotrzebowanie na psychologa

Miewamy w swoim życiu takie chwile, kiedy mamy ochotę opaść i rozłożyć ręce. Wszystko nam się wali na głowę, nie wytrzymujemy zabójczego tempa naszego życia. Nie tak wyobrażaliśmy sobie start życiowy, nasze kariery, miłości, związki czy inne rzeczy.
Psycholog radził nam już kilka razy, że to wcale nie jest dla kogoś uwłaczające, jeśli w czasie zebrania się burzowych chmur nad jego głową, będzie miał ochotę udać się po pomoc psychologiczna. Powiemy nawet więcej; w Polsce coraz modniejsze staje się korzystanie z psychologa. W takich kręgach, jak snobistyczne społeczności, powiedzenie, ze się ma własnego psychoterapeutę jest bardzo mile widziane przez słuchaczy. Powiedzenie jednak trochę mija się z celem, ponieważ całość psychoterapii i nasze rzeczywiste wymagania co do roli psychoterapeuty są całkiem inne.
Skorzystanie z pomocy psychologa nie zawsze da nam to, czego pragnęliśmy, co sobie założyliśmy. Co więcej, ludzie często czują się oszukani albo rozgoryczeni, że terapia nie przyniosła zamierzonego celu. Ale czym jest ten cel, do czego się dąży w psychoterapii? Przede wszystkim do tego, aby rozwiązać problem naszego pacjenta – tak powie zgodnie prawie każdy ceniący się psycholog. Jednakże, rozwiązywanie problemów pacjentów z punktu widzenia samego lekarza wygląda zupełnie inaczej niż się to wydaje osobie nie znającej się na tajnikach terapii. Otóż, podczas spotkań lekarz nie podaje gotowych rozwiązań na dane zagadnienia idące od strony pacjenta. On jedynie naprowadza, a przede wszystkim pozwala umiejętnie na zobaczenie się w innym zwierciadle przez pacjenta. To nieprosta droga, ale bardziej skuteczna niż gotowe rozwiązania. Zresztą, nikt nam ich nie da.

Comments are closed.