Picasso artykuły
Welcome at » Ząbkowanie i czas na stomatologa

Ząbkowanie i czas na stomatologa

Przeważnie, według lekarzy stomatologów oraz pediatrów, pierwsza wizyta małego dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć w szóstym lub siódmym miesiącu życia niemowlęcia. Dlaczego akurat w tymże okresie ta wizyta powinna być odbyta? Ponieważ, zakłada się, że w miesiącu szóstym lub siódmym następuje wyrżnięcie się pierwszych ząbków.
Jako pierwsze powinny się pojawić ząbki na dolnej szczęce, zwane jedynkami. Jedynki pojawić się zazwyczaj mają na dole, ale jeżeli twoje dziecko wręcz odwrotnie – ma pierwsze zęby mleczne na górnej szczęce, to jak najbardziej jest to prawidłowy proces i nie ma się czym martwić. Dziecko na pewno nie odbiega od normy. Sam proces ząbkowania nie stanowi jeszcze potrzeby, aby od razu udawać się do lekarza. Chyba, że następują wraz z ząbkowaniem jakieś komplikacje, na przykład stany zapalne i wysokie gorączkowanie. Te dwa powyższe czynniki mają wzbudzić w rodzicach niepokój i zmusić do pojawienia się u lekarza pediatry.
Natomiast, jeśli chodzi o wizytę u lekarza stomatologa to jest ona motywowana czym innym, niż wizyta u pediatry z powodu ząbkowania. Przy kolce także tylko wizyta u pediatry była potrzebna. Przy ząbkowaniu jako takim nie ma konieczności takiej, chyba, ze zaistnieje gorączka czy inne stany niepokojące rodziców, takie jak wymioty, biegunka, dreszcze, brak łaknienia i pragnienia. U stomatologa trzeba się pojawić dlatego, aby wytłumaczył rodzicom, jak się powinno postępować w przypadku pierwszych zębów. Są one słabo zmineralizowane, więc istnieje ryzyko wystąpienia próchnicy, jeśli rodzice nie zadbają o higienę jamy ustnej swojego dziecka. Pierwsza szczoteczka i pasta są do kupienia w każdej aptece, w każdym mieście. Nie wolno tego lekceważyć.

Comments are closed.