Picasso artykuły
Welcome at » Porozmawiajmy o trudach połogu

Porozmawiajmy o trudach połogu

Przychodzący czas po urodzeniu dziecka nazywamy połogiem. Według książkowych wersji trwa on do sześciu tygodni po porodzie. Jednakże, co stwierdzają zgodnym chórem wszystkie kobiety pozostałe matkami w niedawnym czasie, połóg to kwestia nawet wielu długich miesięcy. Ciało powraca powoli do siebie, a przede wszystkim organizm kobiety.
W połogu bardzo często kobietom towarzyszą przeróżne dziwne zachowania. To normalna sprawa, ponieważ po porodzie poziom hormonów kobiecych, które podczas ciąży były bardzo wysoko, teraz nagle spadają w dół. Odbija się to negatywnie na tym, że nastrój kobiety zaczyna się wahać. Raz kobieta może się czuć swobodnie, dobrze i radośnie, a zaraz będzie rzucać błotem, zamykać się w sobie i w ogóle nie mieć chęci do życia. Jeszcze nie jest to żadnym problemem, kiedy takie zachowania szybko mijają, a zdrowie i stan psychiczny kobiety szybko ulegają poprawie. Jednakże, niepokój powinna budzić już sytuacja, kiedy ten stan wahań trwa za długo, a po drugie, kiedy zaczyna się nasilać na tyle, że kobieta nie potrafi się pozbierać, nie potrafi normalnie funkcjonować. Dochodzi do tego zmęczenie, zmiana nastrojów. Jeśli kobieta ma za sobą właśnie cesarskie cięcie , to domniemywamy, że teraz nie może się za bardzo ruszać swobodnie. Brak ogólnej sprawności jeszcze bardziej będzie przytłaczać kobietę. Nie może się przecież zająć swobodnie swoim maluchem, który teraz jej najbardziej potrzebuje.
Połóg jest okresem trudnym dla kobiety. Mówi się, że zajmuje się ona swoim dzieckiem w tym czasie i to jej wszystkie trudy wynagradza. Tak, ale z drugiej strony pierwsze dwa miesiące po porodzie są dla kobiety najtrudniejsze, męczące i przede wszystkim bolesne. Rany ciągną, blizny dopiero się goją, dziecko wciąż jest głodne, a kobieta w tym wszystkim zaczyna się gubić.

Comments are closed.