Picasso artykuły
Welcome at » Polski Chopin

Polski Chopin

Zazwyczaj gdy cudzoziemcy proszą nas o wymienienie sławnych Polaków, bez wątpienia w odpowiedzi większości pojawi się nazwisko Chopin. Warto jednak się zastanowić nad jedną kwestią; czy będacy tak naprawdę w połowie Francuzem muzyk naprawdę zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach?

Chociaż wiele osób nie byłaby skoro sie do tego przyznać, w momencie gdy mamy wymienić osoby będące naszymi autorytetami, które uważamy za kogoś wyjątkowego, najczęściej po prostu idziemy za tłumem. W pewnym stopniu Chopin jest przykładem tego właśnie zjawiska. fryderyk chopinNawet osoby, które nie sa w stanie wymienić nazwy ani jednego z jego utworów i w nawet najmniejszym stopniu nie są zainteresowani jego życiem ani nawet muzyka klasyczną w ogóle, przyjmuja postawę obronną, gdy ktoś nie będący Polakiem próbuje kwestionowac jego wielkość lub wątpic w posiadane przez niego Polskie obywatelstwo. Z drugiej jednak strony jako że muzyka, którą skomponował Chopin bardzo często pojawia się nawet w popkulturze, można uznać, że faktycznie jest on bliski większości z nas. Mówiąc popkultura oczywiście nie mam tu na mysli muzyki popularnej ani masowo wpływających do nas amerykańskich wzorców, ale kinematografię. Utwory Chopina bardzo często sa wykorzystywane w filmach, więc sami nie zdając sobie z tego sprawy, w wiekszości jesteśmy osłuchani z częścią jego dorobku.

Więc jak to w końcu jest? Chopin jest dla Polaków kims wielkim, rodzajem autorytetu czy po prostu kimś, kogo podziwiamy tylko dla zasady, dlatego że tak nas nauczono w szkole o takie wzorce przekazało nam starsze pokolenie. Bez wątpienia nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Jednak skoro po tak długim czasie nie zapominamy o Chopinie, może mimo wszystkim wywarł on na nas pewien wpływ.

Comments are closed.