Picasso artykuły
Welcome at » Pierwsze silniki bezszczotkowe

Pierwsze silniki bezszczotkowe

Dla fanów techniki, fizyki lub motoryzacji prawdopodobnie jest to oczywiste, ale inni ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że silniki bezszczotkowy został wynaleziony już w dziewiętnastym wieku. Wprawdzie wtedy silniki te nieco różniły się od teraźniejszych, ale sam fakt, że już blisko dwieście lat temu ludzie znali takie technologie jest zadziwiający.

Silniki bezszczotkowe są alternatywą dla silników, w których zastosowanie znalazły szczotki elektrotechniczne, a ich działanie wydaje się dosyć proste. Żeby je zrozumieć wystarczy znać zasadę działania silnika prądu stałego.

Jak działają silniki bezszczotkowe?

Myślę, że każdy mniej więcej wie, o co chodzi. Wykorzystuje się do tego fakt, że ładunki jednoimienne odpychają się, a te od przeciwnych ładunkach przyciągają. W ten sposób można skonstruować wirnik, który samoistnie będzie się obracał. Oczywiście silniki bezszczotkowe nie opierają się wyłącznie na tym, ich budowa i działanie są dużo bardziej skomplikowane, ale nie ma sensu wszystkiego dokładnie tłumaczyć. W każdym razie silniki bezszczotkowe znacznie ułatwiły ludziom życie i trudno jest mi wyobrazić sobie bez nich normalne funkcjonowanie. Te dwieście lat temu, kiedy powstawały pierwsze silniki bezszczotkowe ludzi ogarnęła euforia. Okazało się, że w przeciągu kilku lat wynalazek ten został udoskonalony do tego stopnia, że silniki szczotkowe zostały zapomniane. Przyrządy codziennego użytku przestały się psuć, a co za tym idzie – zmniejszyły się wydatki.

Żyjemy w czasach, w których technologię widzimy na każdym kroku, jednak nigdy nie zastanawiamy się nad jej działaniem. Silniki bezszczotkowe są tutaj idealnym przykładem. Korzystamy z najbardziej zaawansowanych technologii, a nie umielibyśmy skonstruować najprostszej rzeczy. Zacznijmy więc doceniać wynalazców i uczonych,

Comments are closed.