Picasso artykuły
Welcome at » Perfumy – jak powstają?

Perfumy – jak powstają?

W obecnych czasach, w procesie powstawania perfum, wód perfumowanych czy wód toaletowych coraz rzadziej ich twórcy korzystają z surowców pochodzenia naturalnego.

Nie od dzisiaj wiadomo, iż łatwiejsze w pozyskiwaniu są substancje sztuczne. Przede wszystkim to, że są tańsze od naturalnych, czyni je surowcem bardziej uniwersalnym i pożądanym przez producentów. Jakość składników sztucznych nie jest zagrożona negatywnym wpływem warunków klimatycznych (np. klęską nieurodzaju danej rośliny). Kolejnym ważnym i przekonującym argumentem nad wyższością sztuczności od naturalności w perfumiarstwie jest to, że składniki syntetyczne są mniej podatne na wilgotność powietrza. Warto zaznaczyć, iż są również mniej wrażliwe na warunki pogodowe.
Jak podają ostatnie ekspertyzy, naturalne piżmo czy drzewo sandałowe nie są obecnie już stosowane w perfumiarstwie. Przyczyna leży w ekologii. Bowiem wiele dotąd stosowanych w tej dziedzinie roślin znalazło się pod ścisłą ochroną. Obecnie zakładane są specjalne plantacje, z których tworzone są potem konkretne naturalne substancje zapachowe. Takie plantacje prowadzone są najczęściej we Francji, Indiach, Afryce Północnej, Turcji i wielu innych miejscach świata.
Pomimo, że ilość naturalnych substancji stosowanych w produkcji perfum została wyraźnie ograniczona w obecnych czasach, nadal są one stosowane. Kreatorzy zapachów nie sięgają co prawda do gatunków zagrożonych i objętych ochroną. Zrodziła się natomiast tendencja „reaktywacji” pospolitych roślin. Nadal również poszukiwane są nowe atrakcyjne zapachy roślinne. Na ten cel firmy perfumiarskie niekiedy poświęcają wiele swoich pieniędzy. Prowadzą w tym zakresie przy swoich fabrykach laboratoria, korzystając z pomocy naukowców i specjalistów różnych dziedzin.

Comments are closed.