Picasso artykuły
Welcome at » Kolka – przyczyny i zapobieganie

Kolka – przyczyny i zapobieganie

Uporanie się z kolką u noworodka czy niemowlęcia jest jak walka z wiatrakami. Nie ma żadnego sposobu, który dałby całkowite wyeliminowanie tej przykrej przypadłości u dzieci. Na kolkę cierpią dzieci nawet w pierwszych dniach po narodzinach, potem niemowlęta. Lekarze pocieszają, ze kolki mijają wraz z ukończeniem trzeciego lub czwartego miesiąca życia. To dobra wiadomość i szczególne zachęcenie rodziców do nie niepokojenia się o dziecko.
Kolka najczęściej tak jak szybko się pojawia, tak szybko znika. Objawem kolki u dziecka jest najczęściej głośny i trudny do opanowania płacz dziecka. Tylko w ten sposób dziecko może nam zakomunikować, ze coś mu dolega. A kolka to najczęściej jest ból brzuszka malucha. Dziecko płacze, ponieważ brzuszek nie radzi sobie z trawieniem dużych ilości mleka. Aczkolwiek, na kolkę są sposoby, które będą pomagały dziecku się szybko uporać z bólem. Tylko rodzice mogą dziecku w tym pomóc.
Rodzice noworodków są często tak skonsternowani, że w wyniku bezowocnej pomocy zostawiają dziecko same sobie. To błąd, ponieważ mimo silnego płaczu dziecko czuje się z rodzicami lepiej i szybciej wtedy może się uporać z bólem. Jak pomagamy zatem dziecku w kolce?
Po pierwsze, szykujemy dziecku kąpiel ciepłą lub okłady z ręcznika zanurzonego w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Maluszek poczuje ulgę, ponieważ na ból brzucha dobrze to zrobi. Także radość z kąpieli spowoduje, ze uwaga dziecka skieruje się na co innego. Dziecko nasze będzie zadowolone także z tego, ze rodzice będą mu okazywać czułość i miłość. Przytulanie dziecka, przystawianie dziecka do piersi spowoduje ulgę. Miłość to najlepsze antidotum na dziecięce troski, na ząbkowanie czy na kolkę.
Pamiętajmy, że nasze dzieci szybko się uporają z kolką. Już w trzecim miesiącu powinna minąć.

Comments are closed.