Picasso artykuły
Welcome at » Jak są zbudowane silniki DC?

Jak są zbudowane silniki DC?

silnik dcSilniki dc to nic innego jak silniki prądu stałego. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dla niektórych jego budowa to czarna magia, mimo że omawiano ją na lekcjach fizyki w szkole. Postaram się wam jakoś to zobrazować. Silnik dc jest czymś, czego działanie każdy powinien zrozumieć i na prawdę nie trzeba być geniuszem żeby sobie z tym poradzić.

Wszyscy wiemy, że ładunek ujemny odpycha ujemny, a przyciąga do siebie dodatki. Małe dzieci często lubią bawić się magnesami, zastanawiają się, czemu z jednaj strony magnesy są odpychane a z drugiej przyciągane. Na tej właśnie zasadzie działa silnik dc. Jedna za stron jest odpychana przez lewy biegun magnesu w prawo, a druga na odwrót i w ten sposób wirnik się stale obraca. Podobną konstrukcję można zrobić samemu, może to być całkiem ciekawe doświadczenie i zabawa. Zdecydowana większość ludzi, a już w szczególności kobiet, nie ma zielonego pojęcia o fizyce i o technologii a ta przecież otacza nas na każdym kroku.

Po co nam wiedza o budowie silników?

To bardzo ważne żeby rozumieć to, z czego korzystamy. Nie mówię tu o tym, żeby każdy z nas na zawołanie umiał skonstruować komputer, ale o to żebyśmy wszyscy mniej więcej wiedzieli, na jakiej zasadzie działa samochód, mikrofalówka albo właśnie silnik dc. Szkoła nas tego nie nauczy, trzeba w końcu samemu postarać się o to żeby przestać żyć w niewiedzy, bo im mniej wiemy tym gorzej dla nad samych. Kiedy będziemy znać podstawy otaczających nas technologii nikt nas nie oszuka, nie wciśnie nam czegoś, co popsuje się po kilku dniach. Będziemy w stanie samodzielnie naprawić zepsuty sprzęt bez potrzeby wydawanie fortuny na serwis. Po pewnym czasie możemy być w stanie nawet nami coś skonstruować.

Comments are closed.