Picasso artykuły
Welcome at » Czy wypalone piksele to już koniec telewizora LCD?

Czy wypalone piksele to już koniec telewizora LCD?

Posiadacze standardowych odbiorników CRT (kineskopowych) mają ważną przewagę nad posiadaczami odbiorników LCD lub plazmowych – nie muszą się obawiać efektu wypalanie się pikseli ekranu a w przypadku PLD wypalenia lub stałego uwiecznienia się jakiegoś fragmentu ekranu np. loga nadawcy. Co możemy wtedy począć ? Można to naprawić ?
Jako przykład opiszę historię naszej koleżanki która zakupiła tv LCD jednej znanej u nas marki. Długo w salonie porównywała różne modele i w ostatecznie już zdecydowała. W mieszkaniu po ustawieniu odbiornika wszystko było OK. lecz tylko przez kilka dni. Po 15 dniach okazało się że pojawiły się kłopoty z kilkoma pikselami. Jednak pomyślała jest gwarancja. Dzwoniła do sklepu i się okazało – każdy z sprzedawca telewizorów ustala pewną liczbę zablokowanych pikseli, która jest dopuszczalna według niego a dopiero jej przekroczenie dopuszcza na dokonanie napraw telewizora albo wymiany. Jak się ustalono znajoma w tym LCD miała uszkodzoną za małą ilość takich pikseli. Reklmacja nie została przyznana.
Mimo że obecnie to zjawisko blokowania się pikseli jest już w dużym stopniu zatrzymane to jednak nadal można się z nim liczyć. W ekstremalnych sytuacjach nawet nowy telewizor ciekłokrystaliczny – prosto z fabryki może już mieć parę pikseli zablokowanych – lecz ich ilość nie przekracza dopuszczalnej górnej granicy i jest możliwy do sprzedaży. Więc kupując odbiornik tv warto obejrzeć jego ekran.
W Internecie jest ciekawy program – który jest przygotowany z myślą o takich problemach jak pisałem. Działanie programu jest bardzo prosta i polega na tym iż zamienia on kolor każdego piksela w sposób losowy w bardzo krótkich odstępach czasu. Zamieniany jest kolor każdego piksela osobno a nie całego ekranu.
Producenci programu twierdzą iż umożliwia on poprawić parametry starych telewizorów LCD oraz odblokować tzw. zablokowane piksele. W przypadku plazmy pozwala zapobiegać lub jeśli jest już coś wypalone na stałe – pozbyć się tego !
Program należy uruchomić na komputerze, który łączymy z naszym telewizorem. Czas jaki powinien działać wynosi około sześć godzin.
Zapewniam iż program działa – koleżanka pozbyła się zatkanych pikseli. Jeśli planujesz kupić tv lub już taki posiadasz to zdecydowanie ten program polecamy.

Comments are closed.