Picasso artykuły
Welcome at » Coraz popularniejsze silniki bezszczotkowe

Coraz popularniejsze silniki bezszczotkowe

Ten rodzaj silnika elektrycznego cieszy się coraz większa popularnością. Jeszcze kilka lat temu dużo bardziej rozchwytywane były silniki szczotkowe, w których zamiast komutatora zastosowanie znalazły szczotki. Te jednak dosyć szybko się zużywają, dlatego silniki bezszczotkowe okazały się dużo lepszym rozwiązaniem.

Do czego wykorzystuje się silniki bezszczotkowe i co to w ogóle jest?

Te silniki znajdują zastosowanie na przykład w budowie komputera, a konkretniej w napędach CD, dyskach twardych czy w wentylatorach. Stosuje się je także w samochodach o napędzie elektrycznym i gramofonach. Jak widać ich zastosowanie jest dosyć szerokie. Zanim skonstruowano silnik bezszczotkowy jego zadania spełniał silnik szczotkowy, który wprawdzie był nieco tańszy w produkcji i montażu, ale ze względu na zagrożenie powstania ognia i wybuchu stwarzał zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia. Poza tym jego praca jest głośniejsza co jest dość niekomfortowe w przypadku korzystania z komputera. Dlatego niedługo ten rodzaj silników zostanie zupełnie zastąpiony bezszczotkowym, a przy takim szybkim rozwoju technologii jak dzisiaj, być może najlepszą alternatywą okażę się coś zupełnie innego. W naszych czasach lepiej do niczego specjalnie się nie przywiązywać, bo prawdopodobnie zaraz będziemy musieli się z tym rozstać i przywitać się z nowym modelem. Najlepiej widać to na przykładzie telefonów komórkowych, ale nie o tym miałam tutaj pisać.

Po tym, co napisałam, wzrastająca popularność silników szczotkowych nie powinna już nikogo dziwić, a ich wyższa cena nie powinna nikogo odstraszać. Więc jeśli w twoim komputerze funkcjonują jeszcze silniki szczotkowe, chyba czas najwyższy się ich pozbyć.

A tutaj możecie obejrzeć działanie silnika bezszczotkowego:

Comments are closed.