Picasso artykuły
Welcome at » Chustowanie i spanie, czyli rodzicielstwo bliskości

Chustowanie i spanie, czyli rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości

Wiele badań naukowych potwierdza, że noszenie dzieci w chuście wpływa na ich prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny oraz emocjonalny. To jedna z zasad, jakie wyznają rodzice kierujący się nurtem, jakim jest rodzicielstwo bliskości.

Dlaczego akurat chusta?

Po pierwsze, mamy tu bliskość, która doskonale wpływa na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jak wiadomo niegdyś nie zwracano uwagi na potrzeby malucha, zwłaszcza te emocjonalne. Dziecko było podwładnym rodzica, który mówił za niego. Noszenie w chuście pozwala dziecku na słyszenie bicia serca mamy i taty, kiedy tylko zechce. Rodzicielstwo bliskości stawia na szanowanie potrzeb emocjonalnych malucha. Wyobraźmy sobie, że od poczęcia do momentu porodu dziecko słyszy mamy serce, jej głos, każdy ruch mamy jest wyczuwalny. Co teraz? Po porodzie dziecko nie potrafi się odnaleźć w swoim łóżku, do czego zaraz przejdziemy. Noszenie w chuście pozwala mamie na odciążenie rąk i kręgosłupa – dobrze zawiązana chusta to świetna propozycja dla każdej mamy. W dodatku bardzo pozytywnie wpływa na bioderka malucha, gdyż nie pozwala na bezwładne wiszenie nóg.

Skoro było noszenie to będzie i spanie

Wiele osób uważa, że spanie z dzieckiem przyzwyczai malucha, który zostanie w łóżku rodziców już do osiemnastki. A czy my same nie pamiętamy jak to było? Okazuje się, że mózg dziecka zdecydowanie lepiej funkcjonuje w czasie snu, jeśli maluszek czuje się bezpieczny. Na łamach lektur wspierających rodzicielstwo bliskości możemy dokładnie przeczytać, jak pracuje mózg malucha, którego tego rodzaju potrzeby emocjonalne są zaspokojone. Spanie razem to bardzo ważny moment, ponieważ podczas snu dziecko rozwija się, rośnie. Jakie argumenty przytaczają przeciwnicy? Oczywiście pierwszym jest przyzwyczajenie, a drugim własne potrzeby samodzielnego, wygodnego łóżka. Warto powiedzieć, że dziecko nie potrzebuje całego materaca, a na pewno potrzebuje mamy oraz taty. Położenie materaca na podłodze czy zakupienie dostawki zamiast drogiego łóżka będzie rozwiązaniem idealnym.

Rodzicielstwo bliskości składa się z bardzo wielu filarów.

Jednak spanie z dzieckiem oraz noszenie malucha w chuście to nie tylko fizyczna bliskość, ale również bardzo ważne wsparcie rozwoju dziecka. Wszystko zaczyna się od tych dwóch czynności. Dziecko pozostawione samo sobie w bujaczku czy łóżku nie czuje się bezpieczne. Nic dziwnego, że po kilkunastu dniach robi się markotne i nie chce schodzić z rąk czy wychodzić z łóżka rodziców, kiedy owa bliskość jest jedynie okazyjna. Dziecko chce wykorzystać jak najwięcej okazji do przytulania, poczucia bliskości, w związku z czym krzykiem domaga się dłuższego noszenia. Rodzicielstwo bliskości to dawanie takowych naturalnych doznań na co dzień. Dziecko nie musi zatem specjalnie upominać się o tego rodzaju emocje. Badania dowodzą, że postępowanie zgodnie z emocjami dziecka jest jak najbardziej pozytywne dla rozwoju malucha. Warto więc zakupić chustę i nie skazywać dziecka na samotne leżenie w łóżeczku w ciągu dnia.

Comments are closed.